Distanční výuka (2021)

Vážení rodiče, milé děti,

opět jsme se dostali do nutnosti organizovat dětem distanční výuku – snad nebude toto opatření trvat příliš dlouho a již brzy se zase setkáme všichni společně ve školce!!!

Našim dětem jsou v rámci distanční výuky pravidelně zasílány úkoly mailovou cestou – a to i několikrát týdně. Úkoly dostávají všechny děti, děti s odkladem školní docházky a předškoláci přednostně, děti mladšího dostávají své individuální úkoly vždy v pátek.

Mimo to zasíláme dětem také úkoly spojené s jinými aktivitami – čtenářský deník v rámci měsíce knihy, malované dopisy, …

Na těchto stránkách bychom chtěli dětem nabídnout aktivity všeobecného rázu, tzv. řízené činnosti.

Držíme nám všem palce, ať vše v pořádku zvládneme!!!

———————————————————————————————–

7. 4. 2021 DALŠÍ JARNÍ TÝDEN MIMO ŠKOLKU

Nastal další jarní týden a my vás opět zdravíme ze školky domů. Pevně ale věříme, že se již v nejbližších dnech potkáme zase všichni (skoro všichni) ve školce. Posíláme dalších pár tipů na aktivity doma…užijte si to!

Duben – jarní měsíc, který přináší aprílové počasí, ale také velké změny v přírodě. Začínají se probouzet keře (př. zlatý déšť), stromy (meruňka, třešeň, vrba jíva,…). Vše začíná kvést. Kvetou také květiny, o kterých jsme si již povídali. Zahraj si „Na zahradníka“ a zkus si vzpomenout na některé jarní květiny nebo je zkus najít venku na zahradě nebo na louce a vzpomeň si na jejich názvy.

Prohlédli jsme ve školce některé tvé oblíbené časopisy (Sluníčko, Méďa Pusík) a našli jsme pro Tebe nějaké květinové tvoření. Můžeš si doma zkusit vyrobit.

ke stažení zde: zvířata a květiny

Kromě rostlin se také začínají dít změny v prostředí zvířat. Rodí se mláďata – jak ve volné přírodě, tak také na statku. Jaká mláďata ze statku znáš? Vzpomeň si na jejich rodiče a pojmenuj poté mláďata. Jaká znáš mláďata a jejich rodiče z volné přírody (koloušek, ptáčátko,…). Mohou ti pomoci třeba knížky, které máš doma – tam určitě nějaké obrázky zvířat najdeš. Na pomoc ti také posíláme jednu prima hru, kterou jsme také našli v některém z časopisů.

Můžeš si také zazpívat „květinovou nebo zvířátkovou“ písničku:

 • Jaro letí, jaro letí, má zelená křidélka,…
 • Šel zahradník do zahrady s motykou,…
 • Žežuličko, kde jsi byla, žes tak dlouho nekukala,…

nebo si říct jarní říkanku:

Přišlo jaro do vsi, kde jsi zimo, kde jsi? Byla zima mezi náma, ale už je za horama. Hu, hu, hu, jaro už je tu!

Mějte krásný týden! Zdraví vás vaše školka!

1. 4. 2021 – VESELÉ VELIKONOCE VÁM VŠEM!

26. 3. 2021

JARO JE TADY!

Milé děti, další týden je za námi! Doufáme, že jste si ho co nejlépe užily a že jste využily sluníčka, které se nám konečně po dlouhé době na nebi ukázalo! Možná jste konečně mohly vyrazit ven na procházku, na kolo, na brusle nebo třeba na točenou zmrzlinu (jako my tady v Bohnicích!).

Určitě jste všichni venku na trávě nebo na záhoncích už viděli první jarní kytičky a určitě jich nebylo málo! Kdybychom teď chodili do školky . . . což bohužel nemůžeme:-( , chodili bychom na procházky, pozorovali bychom změny v přírodě, hledali první známky jara a o jaru si ze všech možných stran povídali. Alespoň trošku vám teď zkusíme „školkové“ povídání o jaru nabídnout!

Paní učitelky na vás moc myslí a při cestě do prázdné školky pro vás nafotily jarní kytičky, které potkaly…poznáte, o jaké jarní květiny se jedná? Budete umět některou z nich pojmenovat?

                   Zkus také najít nějaké jarní květiny!!!

Ve školce bychom si určitě také povídali o tzv. pranostikách. Víš, co to je? To je vlastně taková dávná předpověď počasí, kterou si lidé vytvořili, aby věděli, co je čeká a na co se mají připravit. Víš, jaký je teď měsíc? Ano, je březen, potom bude duben a pak květen – to jsou jarní měsíce. A některé pranostiky se týkají právě jich…co myslíš, že třeba znamená:

 • Březnové slunce má krátké ruce.
 • Březen bez vody, duben bez trávy.
 • Jestli březen kožich stáhl, duben by rád po něm sáhl.
 • V březnu prach a v dubnu bláto – sedlákovi roste zlato.
 • Březen, za kamna vlezem…duben, ještě tam budem.
 • Když zahučí v dubnu hrom, obalí se listím strom.

Tak co, podařilo se Ti rozluštit některou z pranostik? Pokud ano, jsi šikula!!!

Na jaře se také začínají rodit mláďata – i některá zvířátka potkaly paní učitelky na svých cestách. Poznáš, o jaká jde zvířata?

  

Víš, kde některá zvířata žijí? Možná máte nějaké zvířátko doma, tak bude tento úkol pro tebe jednoduchý! (pozn. všechny úkoly najdeš na konci povídání v souboru word).

 

 

 

 

 

 

 

Další úkol se bude také týkat zvířat – prohlédni si zvířátka na obrázku (pokud máš doma nějaká plastická zvířátka, př. Lego Duplo, můžeš je použít stejně jako my ve školce), pojmenuj je a řekni, jak se jmenují jejich mláďata. Uč se pojmenovávat i mláďata dalších zvířat (př. koza, husa)

 

 

 

 

 

Ze stejné stavebnice pak můžeš postavit cestu / bludiště, kudy by zvířátka mohla zkusit procházet jedno za druhým. Ve školce jsme pro vás jednu takovou cestu zkusili postavit.

A nakonec si můžeš zkusit postavit ze stavebnici statek plný zvířat. Každému zvířeti postav jeho vlastní dům a zopakuj si, jak se domovy jednotlivých zvířat jmenují. Prohlédni si obrázek a zkus najít zvíře, které se v našem školkovém statku objevilo omylem – ajajaj!

PŘÍŠTÍ TÝDEN NÁS ČEKAJÍ VELIKONOCE A PŘÍPRAVA NA NĚ. NEZAPOMEŇTE SI DOMA VYSADIT OSENÍ NEBO TŘEBA ŘEŘICHU, ABY VÁM DO VELIKONOC STIHLA VYRŮST…NÁM VE ŠKOLCE UŽ POMALU ROSTE!!!

VAŠE ŠKOLKA!!!

Zde najdete obrázky v dokumentu Word:  TÝDEN 22.-27.3.

21. 3. 2021

NABÍDKA WEBINÁŘE PRO NAŠE RODIČE
Vážení rodiče, posíláme odkaz na zajímavý webinář, který byl nabídnut rodičům dětí naší mateřské školy – jako učitelky jsme již několik let součástí týmu v projektu Klokanových školek.

WEBINÁŘ: známá autorka odborných publikací a pracovních listů paní Jiřina Bednářová připravila webinář. Koná se 25.3. od 17 hod a je možné jej zakoupit na novém lužáneckém e-shopu. 

(pozor, kombinovat produkty, ani zakoupit nic jiného, není možné. Je to pouze pro brněnské)

 

Téma je více než aktuální. Jedná se o Školní zralost a připravenost. Více k obsahu na webu. Je tam navíc 60 minut na diskusi. Rodiče tak mohou probrat, co je potřeba.
Počet míst máme však omezený. 

TÝDEN 15. 3. – 19. 3.

PŘICHÁZÍ JARO

V březnu začíná jaro – přesně 20. března je první jarní den! Venku to tak ale nevypadá. Bláznivé jaro – pořád takové aprílové, jako tomu bylo minulý týden. Chvilku svítí sluníčko, vezmete kolečkové brusle a jdete bruslit a najednou začne sněžit:-) !

Sníh pomalu zakrývá první jarní kytičky, které se už rozhodly ukázat a vylézají ze země ven. Jaké znáte jarní kytky? ANO – sněženku, bleduli, petrklíč, krokus nebo tulipán! Posíláme vám dvě jarní říkanky –  jednu již jistě znáte…ale zkuste si ji s rodiči společně přečíst!

Přečtěte si:

         

Můžete si také doma takovou jarní kytičku – sněženku vyrobit! Zkuste si sněženku poskládat z papíru:

 • ustřihněte nebo odtrhněte růžek papíru, vznikne vám trojúhelník
 • přeložte oba rohy směrem k sobě a nalepte na papír
 • dokreslete stonek a list zelenou pastelkou

Pokud byste našli venku hodně jarních kytiček, můžete si společně s rodiči vyrobit malý herbář jarních květin. Je to velmi jednoduché! Natrhejte si jarní květiny, rozložte je na papír, překryjte jiným papírem a poté na ně položte co nejvíce těžkých knih. Nechte pár dní lisovat a máte květiny do herbáře připravené!

Posledním úkolem budou hádanky. Poslouchej a zkus uhodnout, co se za hádanky skrývá!!! Nápovědné obrázky pod hádanky Ti třeba pomohou…

1. Zlatá koule, zlatý míč, když se ztratí, den je pryč! Co je to? (sluníčko)

2. Kdopak klepe na okno, ale dovnitř nevejde? Co je to? (déšť)

3. Padá, padá bílé z nebe, když to chytíš, jé, to zebe. Na dlani jen chviličku, hned se změní v kapičku. Co je to? (sníh)

4. Letí, hudrá, píská…BUM! Takhle dveřmi tříská!

5. Sedí v noci v každém koutku, ale jak si na ni posvítíme, nikdy ji nemůžeme vidět. Co je to? (tma)

6. Běhá to okolo chalupy, dělá to cupity, dupity. Co je to? (déšť)

Vaše školka:-)

Pracovní listy najdete zde: TÝDEN 15. – 19.3.

TÝDEN 8.3. – 12.3.

PTÁCI

V únoru se k nám do Evropy vrátili ptáci z teplých krajin. Páří se a vyvádí mláďata. Cesta přes moře jim trvá několik týdnů. Orientují se podle slunce, měsíci nebo hor, moře a řek.

Přilétají k nám čápi, vlaštovky, špačci, divoké husy, protože se u nás vylíhli, vrací se na stejné místo, kde mají svá hnízda. Ptáci jako sýkorka, kos, vrabec u nás před zimu zůstávají. Jim pomáháme budováním ptačích budek a krmením.

I my ve školce jsme společně vyrobili ptačí budky – krmili jsme ptáčky společně, teď je krmí paní učitelky za VÁS, děti!

SLEDUJTE PTÁČKY V PŘÍRODĚ I TEĎ DOMA ZA OKNEM NEBO PŘI PROCHÁZKÁCH. NEZAPOMÍNEJTE JIM OBČAS NASYPAT „ZOBÁNÍ“ A ZKUSTE NĚJAKÉHO PTÁČKA NAKRESLIT / VYROBIT.

      

POČASÍ

Celý týden se střídalo počasí – bylo skoro aprílové. Chvilku sluníčko, chvilku zataženo, také pršelo, dokonce sněžilo a k tomu všemu i pořádně foukalo…

Ve školce si každé ráno povídáme o tom, jaký je den (zda je pondělí, úter, středa, čtvrtek nebo pátek) a jaké je zrovna venku počasí – hledáme správný piktogram k počasí jako je zataženo, slunečno, mlha, vítr apod.

MŮŽETE SI TAKÉ DOMA ZAHRÁT KAŽDÉ RÁNO NA METEOROLOGY A NA PŘEDPOVĚĎ POČASÍ! Říci si, jak je právě venku a zkusit si tipnout, jak bude během dne. Mohou ti pomoci třeba následující obrázky…(www.raabe.cz)

A až zvládneš předpověď počasí, můžeš si zazpívat písničku o počasí:

 • Prší, prší, jen se leje,…
 • Sněží, sněží, mráz kolem běží…
 • Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš…
 • Kočka leze dírou, pes oknem…
 • Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko 🙂

A až si zazpíváš, popadni tužku a dokresli sluníčko a mrak, tak jak to má být!

  

Pro dobrou náladu si můžeš společně s rodiči říci básničku a potom zkusit sluníčko a mráček podle předlohy nakreslit … (inspir. R. Suchá, Veršované básničky…).

SLUNÍČKO

Všichni dobře znáte to sluníčko zlaté.

Každé ráno časně vstává, denně z výšky dolů mává,

líbezně se vždycky směje, paprsky nás krásně hřeje.

MRÁČEK

Proč se, mráčku, pořád mračíš?

Proč všechny jen bouřkou strašíš?

Vezmi radši konvičku, zalij suchou travičku.

TVOJE ŠKOLKA 🙂